Copyright 2019 - ČESKÁ ASOCIACE OCHRANY ROSTLIN

12. 10. 2018 glyfosát - vyjádření eurokomisaře

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise Vytenis Andriukaitis se pro server Euractiv vyjádřil ke kauze glyfosát (v angličtině):

https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/video/eu-health-chief-some-politicians-spoke-too-loudly-against-glyphosate-before-elections/ 

Někteří politici před hlasováním "hlasitě" vystupovali proti glyfosátu, který je nejčastěji užívaným herbicidem na světě, ale později se k němu vrátili, vyjádřil se komisař EU pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis v rozhovoru pro EURACTIV.com.
S odkazem na přístup Evropské komise týkající se glyfosátu a neonikotinoidů uvedl, že jde o "jasný příklad konzistence Komise", pokud jde o vědu. "Komise se bude řídit vědeckými důkazy a právními závazky a mám stejný návrh pro členské státy."
Komisař EU vysvětlil, že lidé jsou velmi citliví na potraviny a jejich bezpečnost a věnují vysokou pozornost hodnocením a vyjádřením úřadu EFSA.
"Víme, že máme spoustu problémů, pokud jde o hodnocení pesticidů od environmentálních a zdravotních otázek až po bezpečnost potravin [...], potřebujeme ještě zvýšit vědecké kapacity EFSA, transparentnost a nezávislost a samozřejmě zajistit přístup k údajům."
Poznamenal, že vědecké údaje, které byly předány, by měly být okamžitě k dispozici a otevřeny na webových stránkách, aby mohli lidé stáhnout. "Potřebujeme více zapojit veřejnost."
Zdůraznil však, že pokud jde o důvěrná data, musí existovat řádný právní přístup. "Musí být správný po právní stránce a musí být posouzen také úřadem EFSA. V současné době nemáte šanci ověřit, zda jsou některé dokumenty oprávněně zahrnuty do tzv. obchodní doložky (a tím pádem podléhají utajení). "
"Nyní může být úřad EFSA vyzván, aby posoudil a ověřil odůvodnění obchodního utajení. A pak samozřejmě existují přísná kritéria, co to znamená, důvěrná klauzule."